Radar Tepesi

Dalyan dümdüz bir yer, sokaklarda hiç yokuş tırmanmadan yürümek büyük keyif. Peki, deniz seviyesine çok yakın, dümdüz Dalyan’a bir de yukarıdan, kuş bakışı bakmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise, haydi o zaman Dalyan Radar Tepesi‘ne tırmanmaya!

Biraz zorlu bir yolculuk olacak baştan söyleyelim. Radar Tepesi’ne toplu taşıma ile ulaşım mümkün değil maalesef.

radar tepesine nasıl gidilirRadar Tepesi Nerededir?

Dalyan’dan çıkıp, İztuzu Plajı’na doğru giderken Kargıcak Koyu tabelasını göreceksiniz. Bu tabelanın olduğu noktadan saptıktan sonra, bir süre bozuk ve virajlı bir yolda ilerlediğinizde yol ikiye ayrılacaktır. Bu yolların bir tanesi sizi Kargıcak Koyuna ulaştırır, sağ tarafta kalan diğer yol ise sizi Radar Tepesi’ne dek götürür. Bu yolda ağır ağır ilerleyip, bir noktada aracınızı bırakarak yürümeyi tercih edebilirsiniz. Yol bu noktadan sonra epey bozuk, aracın alt kısmına zarar vermesi muhtemel. Ama bu yolu yürüyerek aşmak da çok keyifli yol boyu size eşsiz doğa ve dağ keçileri eşlik edecek.

Peki Radar Tepesine Nasıl Gideceğiz?

Tepeye çıkmak için birkaç seçenek mevcut. İlki yukarıda bahsettiğimiz gibi özel aracınız ile yolun büyük bir bölümünü katettikten sonra aracınızı bırakıp yola yürüyerek devam etmek. Yolun tamamını standart bir araç ile gitmek pek mümkün değil. Yol epey bozuk. Yüksek bir arazi aracınız varsa o zaman sorun yok, bu yol tam size göre!

Diğer bir seçenek ise tur firmalarının düzenlediği turlar ile Radar Tepesi’ne ulaşmak. Turlar jeep safariler ile ulaşım sağlar, Tepeye dek araç ile çıkılır. Fakat turlar ile yol almayı tercih ederseniz  oldukça sınırlı bir süre ile tepede kalacağınızı ve diğer grup üyeleri ile beraber hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.

Son seçeneğimiz ise merkezdeki taksiciler ile anlaşarak tepeye ulaşım sağlamak. Çoğu taksici yol kötü olduğu için sizi tepeye kadar götürmek istemeyecektir. Yüksek bir araca sahip, cevval bir taksici bulmak için şansınızı deneyebilirsiniz. Bu seçeneğin biraz fazlaca maliyetli olacağını da belirtelim.

Zorlu yolu katedip tepeye ulaştığınız da, bu kadar zahmete değdiğini anlayacaksınız. Dalyan Deltası, Köyceğiz Gölü, İztuzu Plajı, Sülüngür Gölü artık ayaklarınız altında! Şimdi en güzel manzara fotoğraflarını çekeceğiniz yerdesiniz!

Dalyan’a dair diğer yazılarımız için tıklayın!

Daha fazla Radar Tepesi Dalyan fotoğrafı için tıklayın!

Gezi Bültenimize Kayıt Olun!

Dalyan Rehberi yazıları mailinize gelsin.

 

Kaydınız alındı.

Pin It on Pinterest