Mavi Yengeç

Dalyan ‘da ne yenir?” sorusuna verilecek cevaplardan ilki mavi yengeçtir.Bu yengeçler Dalyan’a özgüdür, balıkçılar tarafından avlanırlar. Avlanan yengeçlerin dişi olanlarının bir kısmı, suya geri atılır ki, türün devamlılığı sağlanabilsin.

Maviyengeçler restoranlarda servis edilir. Yüzen teknelerde de mavi yengecin tadına keyifle bakılabilir.

Mavi Yengeç Nerede Yenir?

Tekne Turları

Dalyan’ın olmazsa olmazı tekne turları, çoğu zaman mavi yengeç tadımını da programlarına eklerler. Bu turlarda  yengeç ile karın doyurmak mümkün olmasa da bu yağsız, yumuşacık ve bembeyaz etin tadına bakılır.

Mavi Yengeç Pişiricisi Hasan Ustamavi yengeç fiyatı

Hasan Usta, İztuzu Plajı’nın arkasında, gölün orta yerinde yüzen bir teknedir. Bu teknede Hasan Usta avlanan yengeçleri ızgarada pişirir ve sıcak sıcak servis eden. Yengeç tadımı için eşsiz bir deneyimdir. Bu tekneye ulaşmak için, Dalyan iskelesindeki tur teknecileri ile iletişime geçebilirsiniz. Sizi tur dahilinde ya da tur haricinde Hasan Usta’nın teknesine ulaştıracaklardır.

Hasan Usta’nın teknesi gibi birçok başka teknede maviyengeç servisi yapar. Bu teknelere İztuzu Plajı’na gidilen rota üzerinde ulaşılabilir. Bu teknelerde fiyatlar, restoranlara göre çokça uygundur. Tahmin edileceği üzere salaş bir atmosfere sahiptirler.

Mavi Yengeç Servis Eden Dalyan Restoranları

Dalyan’da yengeç restoranlarda sıklıkla servis edilir. Bazı restoranlar ise lezzeti ile birkaç adım öne çıkmaktadır. Bazılarından söz edelim:

İsmini de yengeçlerden alan Blue Crab Restaurant bunlardan bir tanesidir. Dalyan merkezde bulunan restoranın fiyatları görece uygundur. Mavi yengecin yanı sıra balık ve diğer deniz mahsüllerinin de servis edildiği bir balık restorandır. Bu restoranda kredi kartı geçmediğini, yalnızca nakit ödeme alındığını da belirtelim. Mavi yengeç porsiyon fiyatı 2019 yılı için 25 TL’dir.

Mavi yengecin hakkını veren bir diğer restoran Köşem Restaurant. Dalyan çarşı içinde konumlanan restoran yaz kış açıktır. Deniz ürünleri dışında da seçenekler sunulmaktadır. Mavi yengeci ızgara ve tava olarak servis ederler. Adres bilgisi için tıklayın.

mavi yengeç nedirBlue Crabs Tour

Dalyan’da yalnızca maviyengeçleri keşfetmeye amaçlayan turlar da düzenlenmeye başlanmıştır. “Blue Crabs Tour” ismini taşıyan turlar kapsamında yengeçler Dalyan’dan İztuzu Plajına dek takip edilir. Yaşam alanları, yaşam biçimleri ile ilgili detaylı bilgiler edinilir. Sıklıkla Rus ve İngiliz ziyaretçilerin tercih ettiği bu turların amacı yengecin tadına bakmak değil, onları yalnızca keşfetmektir.

Mavi Yengeç Nasıl Yenir?

Bu yengeçler sadece pişirilmeden önce mavi renktedir. Pişirilen yengeçlerin rengi, maviden turuncuya döner. Bu yengeçleri yemek için ceviz kıracağını andıran aletler kullanılır. Etin tadı lezzetlidir fakat maviyengeç yemek biraz zahmetli olabilir. Ellerinizi biraz kirletmeniz gerekir! Sıklıkla yanında yalnızca limon ile servis edilir.

Mavi Yengeç Nasıl Pişirilir?

Haşlanarak ya da ızgarada pişirilerek servis edilebilir. Haşlanacak yengeçlerin öncelikle sırtındaki üst kabuğu temizlenir. Temizlenen yengeç ters şekilde tencereye yerleştirilir. İsteğe göre tencereye limon, sarımsak ilave edilir. Bu ilaveler yengecin lezzetine lezzet katacaktır.

Yengeçler, ızgarada ya da mangalateşinde de pişirilebilirler. Pişirilen yengeçlerin üst kabuğu alınır ve ceviz kıracağı benzeri bir alet yardımı ile afiyetle yenir.

Mavi Yengeç Faydaları

Yüksek protein içerir. Doymamış yağ asitleri ve yararlı mineralleri de bünyesinde barındırır. Bunun yanı sıra  mavi yengeç afrodizyak etkiye de sahiptir. Bu özelliği ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Siz de Dalyan’a geldiğiniz de mavi yengecin tadına bakmadan dönmeyin deriz!

Dalyan Çamur Banyoları ile ilgili yazımıza göz atın!

Gezi Bültenimize Kayıt Olun!

Dalyan Rehberi yazıları mailinize gelsin.

 

Kaydınız alındı.

Pin It on Pinterest