Dalyan Koyları: Saklı Cennetler

Dalyan Koyları… Doğanın, tarihin iç içe geçtiği sessiz sakin Dalyan deltasında keşfedilmeyi bekleyen sayısız koy vardır. Bu koylardan bazıları eşsiz denizleri, çam ağaçlarının kapladığı sahilleri, altın kumları ile diğer koyların birkaç adım önüne geçer.

Dalyan’a geldiyseniz, görmeden geri dönmemeniz gereken 3 mükemmel koy vardır:

  • Kargıcak Koyu
  • Aşı Koyu
  • Ekincik Koyu
saklı dalyan koyları

Kargıcak Koyu

En Güzel Dalyan Koyları: Kargıcak Koyu

Bu el değmemiş, bakir koyu aman ha Milas/Muğla’daki Kargıcak koyu ile karıştırmayalım! Kargıcak koyu Ortaca/Muğla’ya bağlıdır. Bu koya Dalyan üzerinden gidebileceğiniz gibi, Dalaman üzerinden de gitmeniz mümkündür.

Dalyan’ın oldukça popüler plajı İztuzu Plajı’na komşu olan bu koy, İztuzu Plajı’na kıyasla oldukça sakindir. Caretta carettaların da sıklıklı ziyaret ettiği, sevdiği bir bölgededir.

Kargıcak Koyu Nerededir?

Kargıcak Koyu, İztuzu Plajına yaklaşık 7 kilometre, Dalyan merkeze ise 15 kilometre uzaklıktadır. Koya özel aracınız ile kara yolundan ya da tekne ile deniz üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kargıcak Koyu’na Kara Yolu ile Ulaşım

Kargıcak koyu’na giden yolun özellikle son 3-4 kilometrelik kısmı oldukça bozuk, dar bir toprak yoldur. Yol boyunca dikkatli ve yavaş bir sürüş şarttır.

Kargıcak koyu, sakinliğini, sessizliğini; hala kirlenmemiş, yozlaşmamış bir koy olarak kalabilmesini biraz da bozuk yollarına borçludur!

Kargıcak Koyu Denizi

Kargıcak koyu’nun denizi turkuaz renkli ve berraktır. Akvaryumu andıran suyun dibini, balıkları kolayca görebilirsiniz.Tuzlu ve çevre plajlara göre daha serin bir suyu vardır. Kolayca derinleşir. İri taşlı kumsalı vardır.

Özetle, Kargıcak Koyu’nda deniz bir harikadır! Ve burada yapılacak şey suyun tadını çıkarmaktır!

Kargıcak koyu, ağaçlarla bezeli yemyeşil bir koydur. Doğa yürüyüşleri için de çok elverişlidir.

Kargıcak Koyu’na Girişte Ücret Ödenir mi?

Hayır, koya girişte hiçbir ücret ödenmemektedir. Plajdaki şezlongları ve şemsiyeleri kullanmak için ise ücret ödemek gerekmektedir. Ayrıca koya kendi masa, sandalye ve şemsiyenizi getirip, kullanma imkanı vardır.

Koyda, yiyecek ve içecek satın alabileceğiniz küçük bir büfe bulunmaktadır. Yemek yemek için restaurantlar, kafeler bu koyda mevcut değildir. Koya gelirken, bu konuda hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

en güzel dalyan koyları

Aşı Koyu

Dalyan Koyları Keşfedin!: Aşı Koyu

Kargıcak Koyu’na komşu, kalabalıklardan uzak, sakin bir başka koy daha vardır: Aşı Koyu. Serin suyu, dalgasız denizi ile az sayıda insanın ziyaret ettiği bu koy, dingin bir tatil arzulayanlar için en idealidir.

Aşı Koyu Nerededir?

Aşı Koyu, Dalyan’a yaklaşık olarak 20-25 kilometre uzaklıkta yer alır. Yolun bir kısmı asfalt yol olmadığından Dalyan’dan Aşı Koyu’na varmak yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Yol bozunca dikkatli ve yavaş bir sürüş şarttır. 

Aşı Koyu’na Nasıl Gidilir?

Aşı koyuna özel aracınız ile karadan ve terne turları ile denizden ulaşım mümkündür. Kara yolunun oldukça bozuk ve dar olduğunu bir kez daha belirtelim. Koya girişte otopark ücreti ödenmektedir.

Ziyaretçiler buraya sıklıkla deniz yolu ile ulaşımı tercih ederler.

Aşı Koyu’nda Ne Yapılır?

Aşı Koyu, Dalyan koyları arasında, denizin tadını çıkarabileceğiniz koylardan bir tanesidir. Suyu serindir. Denize plajdan ya da koy bulunan iskeleden girebilirsiniz.

Koy profesyonel ve amatör dalış severler tarafından da sıklıkla tercih edilir.

Su sporlarına meraklı iseniz kano, deniz bisikleti ve Sportsstuff Super Mable kiralayabilirsiniz. Zipline yapabilirsiniz.

Aşı Koyu Giriş Ücreti

Koya giriş ücretli değildir. Fakat özel araç ile girişte otopark ücreti ödenmektedir.

Koydaki şezlongları ve şemsiyeleri kullanmak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz piknik masaları da mevcuttur.

Koyda küçük bir büfe bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek konusunda koya gelirken hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

 

ekincik koyu plajı

Ekincik Koyu

Sessiz Sakin Dalyan Koyları: Ekincik Koyu

Ekincik Koyu Nerededir?

Zeytin ve çam ağaçlarıyla bezeli, eşsiz bir kumsal: Ekincik Koyu. Ekincik koyu da diğer 2 koy gibi sessiz sakin ve az sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bir koydur.

Karadan gelen ziyaretçi sayısı oldukça azdır. Genellikle tekne turları ile koy ziyaret edilmektedir.

Ekincik Koyu’nda Ne Yapılır?

Sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin cenneti diyebileceğimiz Ekincik Koyu’nda ziyaretçilerin kullanabileceği piknik masaları ve mangal düzenekleri bulunur.

Koyda çadır kurma olanağı da vardır. Kendi çadırınızı getirebilir ya da belediyeye ait çadırlardan kiralayabilirsiniz. Karavan Park alanı da mevcuttur.

Ekincik Koyu Giriş Ücreti

Koya araç ile girişte ücret ödenir. Kamp yapmak, çadır atmak  ve karavan parkını kullanmak için de ücret ödemek gerekmektedir..

Kamp alanında, wc, duş, soyunma kabini mevcuttur.

Ekincik Koyu’nda Ne Yenir?

Ekincik, Dalyan koyları arasında en büyük olanlardandır. Koyda irili ufaklı birçok kafe, restaurant bulunur. Taze ege mezelerini, otlarını tadabileceğiniz balık restaurantlar mevcuttur.

Ekincik Koyu’nda Konaklama

Ekincik Koyu’nda konaklamak da mümkündür. Plajın hemen dibinde konumlanmış, sessizlik ve huzur dolu otellerde, pansiyonlarda konaklayabilir. Koyun tadını uzun uzun çıkarabilirsiniz.

Dalyan’daki diğer konaklama seçenekleri için tıklayın.

Sığla Yağı Yabani Kekik Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

Gezi Bültenimize Kayıt Olun!

Dalyan Rehberi yazıları mailinize gelsin.

 

Kaydınız alındı.

Pin It on Pinterest