Dalyan Çamur Banyoları

Dalyan’da; Kaunos Antik Kenti, Kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağaları kadar görülmeye ve deneyimleme değer bir diğer yer de Dalyan Çamur Banyolarıdır.

Dalyan’da doğal olarak bulunan çamurun şifasına inanılır. Bu çamurun cilt güzelliğine etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırır. Cilde gerginlik verir. Rivayet odur ki Dalyan’ın çamur banyoları Mısır Kraliçesi Kleopatra‘ya bile ev sahipliği yapmıştır.

Çamurun sıcaklığı yaz kış sabit 39 derecedir. Bu çamur kükürtlüdür, kendine has baskın bir kokusu vardır. Bu koku bozuk yumurtayı andırır. Çamur uzmanlar tarafından analiz edilmiştir. İçerisinde insan sağlığını tehdit edebilecek hiçbir madde yoktur.

Dalyan Çamur Banyolarına Nasıl Gidilir?

Dalyan’da çamur etrafından konumlanan birkaç tesis vardır. Bu tesislerin büyük çoğunluğuna ulaşım Dalyan merkezden kalkan tekneler ile sağlanır. Tekneler ile ulaşım ücretlidir.

Dalyan Çamur Banyoları: Aqua Mia Çamur Banyosu

Bu tesise ulaşım 15-20 dakika süren bir tekne turu ile sağlanır. Yerli ve yabancı turistlerce sıklıkla tercih edilen tesise giriş ücretlidir. Tesis içerisinde duşlar ve termal havuzlar mevcuttur.

Dalyan Çamur Banyosu Ücretleri

Dalyan çamur banyosu ücreti 2019 yılı içerisinde 8 TL olarak belirlenmiştir. Ödeme yalnızca nakit olarak yapılabilmektedir. Tesiste kredi kartı geçmemektedir. Bu durumu dikkate alıp, yanınızda nakit para götürmenizi tavsiye ederiz. Nakit paranın yanı sıra tesise giderken, mayo ve havlu da götürmeniz gerekir.

Dalyan Çamur Banyoları: Rıza Çavuş Girmesi

Daha çok yöre halkının tercih ettiği, daha az turistik olan çamur bölgesidir. Sessiz sakin bir çamur banyosu deneyimi isteyenlere bu bölge tavsiye edilebilir. Bu bölgede özel havuz ve duş bulunmaz. Çamurdan arınmak için Dalyan Kanalı‘na girilmektedir.

Dalyan Çamur Banyoları: Sultaniye Kaplıcaları

Çamur banyolarının tadını çıkarabileceğiniz bir diğer tesiste Sultaniye Kaplıcaları’dır. Bu tesisi Köyceğiz Gölü yakınlarında konumlanmıştır.

Dalyan Çamur Banyosu Arabayla Gidilir mi?

Çamur banyolarına sıklıkla terne ile ulaşım sağlanır. Yalnız Dalyan Merkezde konumlanan bazı tesisler içerisine taşınan çamur ile çamur banyoları inşa edilmiştir. Bu tesislere arabayla ulaşım mümkündür.

Dalyan Çamur Banyosu Faydaları

  • Sırt, kol ve bacak ağrılarına iyi gelir. Kramplara ve adale spazmlarına faydalıdır.
  • Vücuttaki ödemi, toksinleri atar.
  • Kan dolaşımını arttırıcı etkisi vardır.
  • Varislere iyi bir çözümdür. Selülitlerden kurtulmada etkilidir.
  • Cildi gerer, gençleştirir. Daha sağlıklı bir görüntü sağlar. Cildi nemlendirir.
  • Vücudu dinlendirir. Stresi alır.

Dalyan tekne turları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın. 

Dalyan Tekne Turları, Dalyan Tekne Turu Fiyatları

 

 

 

 

Gezi Bültenimize Kayıt Olun!

Dalyan Rehberi yazıları mailinize gelsin.

 

Kaydınız alındı.

Pin It on Pinterest